Tu a teraz.

Autor: David Vachalek | 1.2.2011 o 21:21 | (upravené 4.2.2011 o 16:23) Karma článku: 0.00 | Prečítané  13-krát

Prednedávnom som dočítal zaujímavú knihu od Eckharta Tolla „Sila prítomného okamihu“. Myslím, že je to ten typ knihy, ktorá môže ovplyvniť a pomôcť mnohým. Všetko sa točí okolo jednej veci, okolo prítomnosti. A naozaj som si pri čítaní uvedomil, že až príliš často zabúdam na prítomnosť. Prehrabujem sa v minulosti alebo plánujem budúcnosť, snívam o nej. Zabudol som však, že život sa žije jedine a bez výnimky v prítomnosti „tu a teraz“. Ak je človek ako to hovorí Toll „plne prítomný“, jedine vtedy prežíva skutočný život, kde neexistujú žiadne problémy a ani strach.

Tu a teraz.

Prednedávnom som dočítal zaujímavú knihu od Eckharta Tolla „Sila prítomného okamihu“. Myslím, že je to ten typ knihy, ktorá môže ovplyvniť a pomôcť mnohým. Všetko sa točí okolo jednej veci, okolo prítomnosti. A naozaj som si pri čítaní uvedomil, že až príliš často zabúdam na prítomnosť. Prehrabujem sa v minulosti alebo plánujem budúcnosť, snívam o nej. Zabudol som však, že život sa žije jedine a bez výnimky v prítomnosti „tu a teraz“. Ak je človek ako to hovorí Toll „plne prítomný“, jedine vtedy prežíva skutočný život, kde neexistujú žiadne problémy a ani strach. Veď ako by aj mohli tu a teraz exitovať. A ak sa aj vyskytnú tak sa im postavíme vo chvíli keď nastanú, nezaoberáme sa nimi keď nie sú aktuálne. Prapočiatok prežívania prítomného okamžiku môžeme nájsť v Taoizme alebo aj v ZEN-BUDHIZME. Starý majstri v kláštoroch sa prechádzali popri svojich žiakoch keď meditovali a vždy keď zbadali, že je žiak mysľou prítomný udreli po palicou, aby sa zo sveta premýšľania vrátil do prítomnosti.

Prežívať prítomnosť je naozaj úžasný pocit, človek vníma všetko ostrejšie a viac si uvedomuje svet okolo seba. Všetko je zrazu ostrejšie, farebnejšie, proste zmysli pracujú na plné obrátky. Vnímať svet okolo seba naplno stojí za to, nielenže je všetko akoby iné ale všetko utrpenie z minulosti, alebo strach z budúcnosti sa stratí v prítomnom okamihu, kde neexistuje. Tu ste len Vy a nič viac.

Preto nezabúdajte všetko sa odohráva v prítomnosti. Žite „tu a teraz“. Buďte ako deti ktoré nasávajú svet okolo seba všetkými zmyslami. Usmievajte sa, objavujte.

Tak ako, ste tu??

 

D.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Rodák z Martina: Byť gayom na Slovensku vyžaduje odvahu

Comming out bola v jeho živote nádherná chvíľa, tvrdí Peter Karpo Prince. Dnes je ženatý, s manželom žijú v Tel Avive a rozhodli sa pre dieťa.

KOMENTÁRE

Politikov zaujíma len chrumkavé sústo v alobale

Problémom Slovenska nie sú len netransparentné dotácie na hnedé uhlie.


Už ste čítali?